středa 28. března 2012

Tvorba hradu - 4. díl: kompletace stavby

Další díl seriálu budování hradu - tentokrát sestavení všech částí hradu k sobě... Vzhledem k tomu, že se jedná o budoucí vrcholek vyššího kopce, který bude odnímatelný, je celý hrad postaven na pevnější kartonové desce a úroveň nádvoří je ještě asi o 10cm výš než základne této části kopce. O těch 10 jsou vlastně všechny budovy hradu vyšší. Kolem pak vznikne tvarovaný terén - nejprve na kartónových žebrech povrch kopce z papír-mache a na něj pak z modelovací hmoty DAS jednotlivé části skály.
V rámci terénu je pamatováno i na přístupovou cestu, která se vine od brány kolem válcové věže až pod donjon.
























Povrch skály jsem tvaroval obtiskáváním žulových kamenů do povrchu hmoty DAS



Finální úprava skály - akrylové barvy












   





úterý 27. března 2012

Koleje koleje koleje....

V sobotu  24.3.2012 nastal ten slavný den, kdy jsme si jeli do Kladna vyzvednout objednávku kolejiva pro náš TT-kraj. Objednávka byla kompletní a bylo tedy možné ji bez delších průtahů zaplatit a vyzvednout. O té bolestivější části věci se rozepisovat nebudu, o té radostnější toho taky nebudu moc psát, ale obrazový doprovod bude myslím mluvit za vše. Snad jen podotknu, že chvílemi to vypadalo, že to pánové v obchodě přeci jen nedají dohromady, ale nakonce to všechno dohromady dali a došlo jen k jedné chybě, kterou jsme bohužel zjistili až doma, ale kterou jedna krátká pondělní návštěva jedné pražské prodejny snadno a rychle napravila, protože se mi nevyplatí jezdit kvůli tomu opět na Kladno.
Navíc kamarád Martin mi trochu "překopal" plán kolejiště, konkrétně pravého zhlaví nádraží v Městci, takže stejně seznam kolejí není stoprocentně směroplatný.
Potřebné "odchylky" od plánu (dvě výhybky a pár kousků kolejí, včetně jedné flexi koleje + pilky na koleje)jsou už také zakoupeny, takže jakmile se pochlapí pan truhlář a dodá na míru navrženou podkladovou desku sklopné konstrukce, může se začít s pokládkou kolejiva a budováním elektrického digitálního systému.
Jen ta návěstidla..... :-(
Tak tedy - jak to vlastně s těmi kolejemi vypadá? Zatím jen zkusmo položeno v ploše na podlahu.


Vlevo dole část, kdy chyběly koleje omylem zaměněné v Kladně.

Rozložení podle plánku s náznakovým umístěním některých už sestavených budov


Úprava nádraží podle Martinova návrhu. Položena oblouková výhybka a chybí v té době ještě nezakoupená další výhybkaproti ní. Kusá kolej u nádražní budovy umístěna v opačném směru a umožní tak umístění skladu paralelně s výpravní budovou.
 

Rozvržení nádražních lamp v Městci i ve Lhotě. Lampy pro nádraží v Městci byly zakoupeny v jedné dodávce spolu s kolejivem.
 

neděle 18. března 2012

Stavebnice vagonu typu Be/Bi

Můj první pokus se stavebnicí něčeho jiného než budovy (když pominu ty dva nepříliš úspěšné pokusy o plachetnici a letadlo z dob dětských let).
Koupil jsem si v sobotu pro radost jednu téměř archivní stavebnici  (v obchodě už byla poslední, když jsem je tam zahlédl minule, měli ještě asi 4 nebo 5 kusů). Kdysi stála pakatel, teď už 99,-Kč. Ale pořád je to výrazně levnější, než kupovat hotový vagon, i když já neovládám (zatím) techniku air-brushe. Takže nezbývá než natírat a natírat :-)
Když jsem si stavebnici rozbalil, propadal jsem lehké beznaději, že to nemůžu dát dohromady (zkušení modeláři se jistě jen smějí), ale nakonec se ukázalo, že to není zase až tak složité... a docela to šlo dobře od ruky.
Návod k sestavení radí začít nejprve s podvozkem. Nehrál jsem si tedy na hrdinu a nechal jsem si poradit a zařídil se podle toho... a světe div se, výsledkem byl funkční podvozek.
 Pak přišla na řadu skříň vozu. Připravil jsem si jednotlivé její díly.
A pak je slepil dohromady.
Pro udržení pravoúhlosti skříně bylo doporučeno nasadit ji bez lepení na podvozek a nechat lepidlo zaschnout. To jsem tedy take udělal.
Ve volné chvíli čekání na zaschnutí lepidla jsem si ještě zkusmo nabarvil žlutou barvou za pomoci párátka rámy okne vozu. Ze začátku jsem se toho hodně bál, ale párátko se ukázalo být perfektním nástrojem pro takovou prácičku a rámy dopadly uspokojivě.
Pak, protože je dobré nespěchat a nechat kepidlo pořádně zaschnout, jsem se rozhodl natřít střechu šedou Revellkou a také jsem se rozhodl vyrobit si i interiér vozu. Mám doma dva vozy koupené už hotové a vím, že okny je dovnitř docela dost vidět i bez osvětlení (natož případně s ním) a tak jsem si říkal, že zkusím v tomhle zajít trochu dál.
Změřil jsem si skříň, vzdálenosti oken, na webu jsem se mrknul na plán vozu a začal jsem pracovat na papírovo-dřevěném interiéru. S detaily jsem to ale tentokrát nepřeháněl. I tak jsem si říkal, že něco lepší než nic.
proužky papíru v horní části byly jen pomocné a nakonec, když lepidlo zaschlo, jsem je mohl odstřihnout. Ještě jsem dodělal příčku WC a mohl jsem vyzkoušet umístění na podvozek. V pozadí fotky už je zeleně natřená skříň.
Kupodivu vše docela dobře sedlo, takže jsem mohl postoupit za o pár kroků dál - vlepil jsem okna do stěn skříně vozu a následně jsem natřel interiér skříňe okrovou barvou, simulující světlé dřevěné obložení.
Všechny dosavad skompletované části společně... a nakonec interiér vsazený do skříně vozu.
To je zatím vše... nemám ocelový drátek průměru 0,3mm, abych jím ukotvil spřáhla a nejsem si jist, že by tam pak po přilepení plošin a zábradlí šel vložit, takže zatím počkám. Navíc stejně budu nejspíš potřebovat jiná spřáhla. Také nemám vhodnou zátěž. V nouzi bych použil kovový nábytkářský váleček pro nastavitelné police do knihoven, ale trochu vadí v pohledu skrz okna vagónu, takže s ním také nespěchám. Uvidím, jestli neseženu něco lepšího. Do té doby zatím se stavbou vagónu a jeho kompletací počkám.
Pokračování příště. :)

sobota 17. března 2012

Tvorba hradu - 3. díl

Jako poslední část (z těch hmotově výraznějších) je brána s baštovní věží. Je z objektů hradu nejdrobnější, ale zase jsem si užil výrobu jehlanovité střechy věže. Na ní jsem si poprvé vyzkoušel výrobu "papírových bobrovek". Nakonec to myslím nedopadlo tak zle. Jako vlastní vynález jsem tam uplatnil specifickou konstrukci střešních prejzových hřebenů s pomocí knoflíkové nitě :-)







Obě stavbičky spolu, zatím ještě bez krytiny na střechách a jen s prvním nátěrem
Výrobě střechy na věžičce je věnována samostatná sada fotek.









Následně byly vyfoceny všechny části hradu.


Následovala výroba hradeb a doplnění na celek hradu (mezi hlavní věž a plác byly doplněny stáje a tím byla výstavba hradu kompletní). Pak už následovaly dodadtečné nátěry a výroba terénu.