pondělí 25. září 2017

Výtopna Prievidza od Igra-model

 
Po dlouhé době jsem se zase jednou pustil do lepení modelu ze stavebnice. Je to zase jednou výrobek Igra-modelu (tedy dříve Šikulů - to už jim u mne asi nikdo neodpáře - zatím kvalita modelu tohle původní pojmenování jen potvrzuje).
Dlouho jsem stavbu modelu odkládal, protože času je pořád málo, ale využívám těch prvních byť jen krátkých trochu volnějších chvilek a pustil jsem se do práce :-)
Tradiční balení nové řady modelů slibuje pořádnou porci tvůrčí zábavy.

Stavebnice obsahuje tradičně i lepidlo a podrobný stavební návod, který v úvodu zmiňuje, že každý modelář může mít svůj vlastní oblíbený variantní postup a postup v návodu je pouze doporučený. Mimo jiné je také zmíněno, že stavebnice je určena spíš zkušenějším modelářům.

Tradičně jsem začal barvením dílů, které chci mít v trochu jiné barevnosti, než je barva dodaného materiálu, případně laku od výrobce. Díly dřevěné, které jsou vyrobeny z tenké dřevěné překližky, mají sice přirozenou barvu dřeva, ale ve výsledku chci, aby model vypadal jako budova, která už nějaké ty desítky let stojí, tedy ne nová. Proto tomu přizpůsobuji i barvu dřevěných částí, které mají vyvolávat dojem dřeva upraveného minimálně napuštěním olejem, který už ale často ustoupil působení deště a dalších povětrnostních vlivů.


Dalšími díly, které jsem předem barvil, byly interiérové strany stěn, které se v tomto modelu nově konstruují tak, že se lepí ze dvou vrstev, mezi které se vlepí vrstva průhledného plastu, znázorňující zasklení oken. (Tady zatím snad jediná menší výtka - vzhledem k tomu, že se předpokládá lepení plošně k sobě a předpokládá se použití disperzního lepidla, překvapilo mne, že zadní strana tohoto velkého stěnového dílu, tedy vlastně obě strany, jsou nastříkány lakem, přičemž předpokládaná rubová strana měla vrstvu laku silnější. Byl to omyl, nedopatření? Mně nezbylo než pomocí brusného papíru povrch zdrsnit tak, aby se disperze měla "čeho chytit".)
Interiér výtopen býval často vymalován bíle a občas byla dolní část stěn namalována tmavší barvou, zřejmě aby nebylo tak brzy vidět zašpinění. Zvolil jsem tedy červenohnědou barvu, aby celá stavba barvami příliš nehýřila. Navíc jsem stejný odstín viděl na několika fotografiích podobné reálné výtopny.


V návodu je doporučeno předem si sestavit drobné části, jako jsou komíny a montážní jáma. Obvykle to dělám ve chvílích, kdy čekám, až zaschnou natírané díly, udělal jsem to tedy i teď. Komíny mají tradiční konstrukci a vypadají velmi věrně, vyžadují ale také předběžné nabarvení, pokud chcete co nejrealističtější vzhled. Potěšila hlavice komínu slepená ze tří ustupujících vrstev, která tak vypadá velmi dekorativně.

Montážní jámu jsem si také "vymaloval" a vyzkoušel jsem i techniku "mokrých skrvn či louží" tvořených zaschlým disperzním lepidlem. Podobný efekt se dá, možná s ještě lepším výsledkem, samozřejmě dosáhnout i aplikací lesklého bezbarvého laku.

Po sestavení jámy jsem vydlabal do podkladové desky ze styroduru patřičný dolík, do kterého zapadne. Bude ale nutné okolní plochu pokrýt minimálně 1mm tlustým kartonem, protože celá základna modelu se lepí teprve na vrchní plochu dílu jámy.


A pak už konečně došlo na sestavování jednotlivých stěn hlavního objektu výtopny. Jak už bylo řečeno, mezi dvě vrstvy stěny se vlepí kousky plastové slídy, která znázorňuje zasklení oken. Do otvorů ve stěnách se pak na "sklo" lepí rámy oken z obou stran. Tady se ukazuje, jak přesně vyrobené modely od Igry jsou, protože rámy přesně sedí do připravených otvorů a navíc opravdu obě vrstvy přesně lícují (pokud jsme lepili stěny přesně - bohužel je poměrně snadné neuhlídat při lepení díly a jakýkoliv byť malý posun se právě u okenních rámů viditelně projeví).

Výsledek lepení - jedno z velkých oken výtopny - na snímku už jsou osazeny rámy na obou stranách skla.
Když máme stěny zkompletované, můžeme se pustit do slepování "hrubé stavby". Tomu předcházelo ještě lehké kolorování podkladové desky, tedy podlahy výtopny. Skvrny by měly znázorňovat zašpinění podlahy olejem, sazemi a prachem...
Vjezdový portál z dřevěného dílu, vlepený do zářezu, který vznikne slepením dvou vrstev stěny.

pokračování příště :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat